Nasıl hiç çaba harcamadan kilo veririz?


Her yemekten önce bir bardak su için

Her yemekten önce aç karnına su içtiğinizde kendinizi tok hissedeceğiniz için az yemek yediğinizi göreceksiniz.

Ufak değişiklikler yapın

Salatanıza yağ dökmek yerine sirke, limon veya nar ekşisi dökün. Kurumuş meyveler yerine taze meyveleri, pirinç pilavı yerine bulgur pilavını tercih edin.

Bitter çikolata yiyin

Canınız tatlı istediğinde pasta, baklava gibi tatlılar yerine bitter çikolata yiyin. Hem aynı etkiyi yaratarak tatlı isteğinizi geçirecek, hem de fazla kalorilerden kurtulmuş olacaksınız.

Porsiyonlarınızı küçültün

Eğer kilo vermek istiyorsanız her öğünde doğru porsiyonlar ile yemek yemeniz önemlidir. Her şeyden azar azar yemeye ve tabağınıza hep az yemek almaya özen gösterin. Örneğin, bir kutu bisküvinin hepsini bitirmek yerine yarısını saklayın, iki saat geçip de tekrar acıktığınızda kalanı yemeyi deneyin.

Hareket edin

Bütün gün oturarak çalışıyor bile olsanız yine de fazladan birkaç kalori yakmanızın yolları var. Masa başı çalıştığınız iş yerinizde arada küçük molalar vererek esneme hareketleri yapmak, asansör yerine merdivenleri kullanmak ve iş yerinize yürüyerek gitmek bunlardan bazıları olabilir.

Kalorileri içmeyin

Yemeğin yanında içilen kola veya bira, neden az yediğiniz halde kilo veremeyişinizin sebebi olabilir. Bunun yerine sade soda veya bir bardak şarap içmeyi deneyin. İçeceklerinizin, özellikle içtiğiniz suyun içine limon sıkın. 

Uzun süre aç kalmayın

Hiçbir zaman tıka basa doymuş hissetmeyin, ama uzun süre açlıktan kıvranmak da çok yanlış olacaktır. İki saatte bir atıştırın. Bu bir elma, bir portakal, bir diyet bisküvi olabilir. Bu sayede midenizi bastırabilecek ve çok fazla acıkmadığınız için öğünlerinizde az yiyebileceksiniz.

Proteinli atıştırmalıklarınız olsun

Atıştırmalıklarınızın faydalı olmasına özen gösterin. Cips, çikolata ve kraker yemek yerine, meyve ve diyet ürünler yemeğe özen gösterin. Yoğurt ve kuruyemişler de faydalı atıştırmalıklardandır.

Akşam yemeğini erken yiyin

Akşam yemeğinizi yatmadan en az 3 saat önce yemeğe özen gösterin. Geç saatlerde yenen yemek, yorgun sindirim sisteminizi yorarak hem mide sorunlarına yol açar, hem de gün içinde ne kadar dikkatli olsanız da kilo almanıza sebep olur.

Daha fazla uyuyun

Ne kadar uzun süre uyanık olursanız, o kadar çok yemek yersiniz. Ayrıca uykusuzluk enerjiyi düşürdüğü niçin, u enerjiyi toplamak için daha çok yemek yeme ihtiyacı duyabilirsiniz. Bu yüzden her gün en az 7 saat uyumaya özen gösterin. 

Etiketler: ,