Endometrit

Endometrit, rahmin dokusunun (endometriyumun) yangısı veya tahrişidir.

Sebepler

Endometrit klamidya gibi enfeksiyonlardan, gonore (belsoğukluğu), tüberküloz veya normal vajinal bakterilerin karışımından kaynaklanır. Endometritin düşük veya çocuk doğumundan, uzun süren doğum veya sezaryenden sonra meydana gelmesi muhtemeldir.
Rahme rahim boynundan girmeyi içeren tıbbi bir işlem endometrit oluşma riskini artıracaktır. Bu, dilasyon ve küretaj, histeroskopi ve intrauterin (rahim içi) araç yerleştirmeyi içerir.Endometrit akut salpenjit, akut servisit gibi diğer pelvik enfeksiyonlar ve cinsel yolla bulaşan birçok enfeksiyonla aynı anda meydana gelebilir. 

Belirtiler

Testler

Sağlık uzmanı fiziksel ve pelvik muayeneler yapacak. Alt karın hassas olabilir. Bağırsak sesleri azalabilir. Pelvik muayene rahmin ve rahim boynunun hassas olduğunu gösterebilir. Rahim boynunda akıntı olabilir.
Şu testler yaptırılabilir:

Tedavi

Endometrit komplikasyonlarını tedavi etmek ve önlemek için antibiyotik kullanılır. Jinekolojik bir işlemin ardından antibiyotik reçete edildiyse bütün ilaçları bitirip sağlık uzmanınıza uymanız önemlidir.
Ciddi belirtiler içeren veya doğumdan sonra meydana gelen endometrit gibi karmaşık bir endometrit vakanız varsa hastaneye de alınabilirsiniz.Diğer tedaviler şunlardır: Duruma cinsel yolla bulaşan hastalıklar sebep olduysa cinsel partnerlerin de tedavi edilmesi gerekir.

Önleme

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların neden olduğu endomerit şöyle önlenebilir:
Endometrit riski sağlık uzmanları tarafından bebek doğurturken, kürtaj yaparken veya başka jinekoljik işlemler yaparken dikkatli, steril tekniklerle azaltılır.Antibiyotikler genelde sezaryen sırasında, ameliyat başlamadan hemen önce, endometrit ve ameliyatla ilişkili başka enfeksiyonları önlemek için verilir.

Etiketler: ,