Salpenjit

Salpenjit, fallop tüplerinin iltihaplanmasıdır. Neredeyse bütün vakalar, gonore (belsoğukluğu) ve klamidya gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklar dahil, bakteriyel enfeksiyondan kaynaklanır.

Nedir

Fallop tüpleri rahimden uzanır, iki yanda birer tane vardır ve yumurtalığa yakın kısımda ikisi de açıktır. Yumurtlama sırasında, bırakılan yumurta (ovum) bir fallop tüpünden girer ve ince tüylerle rahme sürüklenir.
Salpenjit, fallop tüplerinin iltihaplanmasıdır. Neredeyse bütün vakalar, gonore (belsoğukluğu) ve klamidya gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklar dahil, bakteriyel enfeksiyondan kaynaklanır. İltihaplanma, aşırı sıvı salgılanmasını, hatta fallop tüpün içinde irin toplanmasını tetikler. Bir tüpteki enfeksiyon normalde diğerinde enfeksiyona yol açar çünkü bakteriler yakındaki lenf damarlarıyla hareket eder.Salpenjit, kadın kısırlığının en yaygın sebeplerinden biridir. Hemen tedavi olmadan, enfeksiyon fallop tüplerine kalıcı hasar verebilir, dolayısıyla her adet döngüsünde bırakılan yumurtalar spermle buluşamaz.

Belirtiler

Hafif vakalarda, salpenjitin hiç belirtisi olmayabilir. Yani, fallop tüpleri kadın daha enfeksiyonu olduğunu fark etmeden hasar görebilir. Salpenjit belirtileri aşağıdakilerdir:
Akut ve kronik salpenjitSalpenjit genelde ya akut ya da kronik olarak kategorize edilir. Akut salpenjitte fallop tüpleri kızarıp şişerek aşırı sıvı salgılar, böylece tüplerin iç duvarları genelde birbirine yapışır. Tüpler de yandaki yapılara, mesela bağırsaklara yapışabilir. Bazen, bir fallop tüpü irinle dolup şişebilir. Nadir vakalarda tüp yırtılır ve karın boşluğunda tehlikeli bir enfeksiyona neden olur (). Kronik salpenjit genelde akut bir nöbetin ardından oluşur. Enfeksiyon hafiftir, uzun sürer ve pek dikkat çeken belirti üretmeyebilir.

Sebepler

Salpenjit vakalarının 10’da 9’unda sebep bakteridir. Salpenjitten sorumlu en yaygın bakterilerden bazıları şunlardır:
Üreme sistemine erişimEnfeksiyon meydana gelmesi için bakterilerin kadının üreme sistemine ulaşması gerekir. Bakteriler birkaç şekilde girebilir, örneğin:

Risk Faktörleri

Yaşam tarzı etmenleri kadının salpenjit geçirme riskini dikkat çekici oranda artırır:

Komplikasyonlar

Tedavi olmadan, salpenjit bir dizi komplikasyona yol açabilir:

Testler

Salpenjit tanısı koymak bir dizi testi kapsar:

Tedavi

Tedavi durumun ciddiyetine göre değişebilir ama genelde şunlardır:

Etiketler: ,