Servisit

Alt genital yolda yaygın olarak görülen bir enfeksiyon olan servisit serviks (bir kadının rahminin boynu ve ağzı) bölgesinin iltihaplanmasıdır.
İltihaplanmanın nedeni bazı cinsel yolla bulaşan hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkan enfeksiyonlar, vajinaya yerleştirilen rahim ağzı kapakları veya diyafram olmak üzere doğum kontrol aletleri gibi yabancı bir maddenin rahim ağzını yaralaması veya kanser olabilir.
Birçok servisit vakası teşhis edilmemektedir; çünkü enfeksiyonu bulunan kadınlar bundan haberdar değildir. Genellikle rahatsızlığın belirli belirtileri bulunmamaktadır.
• Servisit tedavi edilmediği takdirde, pelvik iltihaplı hastalığa, kısırlığa, dış gebeliğe, kronik pelvik ağrılarına, doğal düşüklere, rahim ağzı kanserine ve doğum esnasında diğer sağlık sorunlarına neden olabilir.
• Servisit genellikle evli olmayan fakat aktif cinsel yaşamı bulunan genç kadınlarda, 25 yaşından daha küçük kişilerde ortaya çıkar. Aslında tüm kadınların yarısından fazlasında yetişkinlik döneminin bir evresinde servisit ortaya çıkar.

Nedenleri

Belirtileri

Servisit Belirtileri

En hafif servisit vakasında hiçbir belirti ile karşılaşmayabilirsiniz.

Tıbbi Yardım Gerektiren Durumlar

Doktorunuza Soracağınız Sorular

Ne sıklıkta cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı test yaptırmalıyım?

İnceleme ve Testler


Tedavisi

Belsoğukluğu ve klamidya gibi bulaşıcı servisit vakalarında, doktorunuz size antibiyotikler yazacaktır. Hastalığın nedenine bağlı olarak genital herpesin tedavisi için size asiklovir (Zovirax) gibi antiviral ajanlar verilebilir.
Eğer hamileyseniz, bulaşıcı hastalıkların tedavisinde uzman bir doktor tedavinizde size yardımcı olabilir.

Ameliyat

Bir sonraki adım

Eğer erkek partnerinize üretrit (bir idrar yolu enfeksiyonu) teşhisi konulduysa veya eğer partnerinizde rahatsızlığın belirtileri (idrara çıkma esnasında ağrı veya yanma hissi, penisten gelen ince bir akıntı veya iç çamaşırlarında lekeler gibi) varsa derhal bir doktora danışın. Eğer partneriniz tedavi edilmezse, tekrar enfeksiyon kapabilirsiniz.

Kontroller

Tedaviniz tamamlanana ve belirtiler ortadan kaybolana kadar – en az yedi gün – cinsel ilişkiye girmeyin.

Önlenmesi

Hastalığın önlenmesi

Bulaşıcı servisit vakaları sağduyulu ve güvenli seks uygulamaları yolu ile önlenebilir.
Kokulu tamponlardaki, antiseptik sular ve spreylerdeki kimyasal tahriş edicilerden kaçının.

Etiketler: ,