Vajinal Atrofi

Vajinal atrofi (atrofik vajinit), azalan östrojen nedeniyle vajinal duvarların incelmesi ve iltihaplanmasıdır. Vajinal atrofi en çok menopozdan sonra görülür, ama aynı zamanda emzirme ya da vücudunuzun östrojen üretiminin azaldığı diğer herhangi bir zamanda gelişebilir.
Vajinal atrofi cinsel ilişkiyi birçok kadın için ağrılı hale getirir ve ilişki canınızı yakarsa sekse olan ilginiz doğal olarak azalır. Buna ek olarak, sağlıklı bir genital fonksiyon sağlıklı üriner sistem fonksiyonuyla iç içedir.
Vajinal atrofi için basit ve etkili tedaviler mevcuttur. Azalan östrojen düzeyi vücudunuzda değişikliklere neden olur ama bu, vajinal atrofinin yol açtığı rahatsızlıkla yaşamak zorunda olduğunuz anlamına gelmez.

Belirtiler

Orta ve ileri seviyedeki vajinal atrofide, aşağıdaki vajinal ve üriner belirtilerle karşılaşabilirsiniz:
Ne zaman doktora gideceksiniz?
Bazı tahminlere göre, menopoza giren kadınların yaklaşık yarısı vajinal atrofi yaşamış ama çok azı tedavi talep etmiştir. Birçoğu kendilerini belirtileri çekmek zorunda bırakıyor ya da konuyu doktorlarına açmaya çekiniyor.
Vajinal nemlendiriciler ya da su bazlı kayganlaştırıcılar kullanılmasına rağmen geçmeyen ağrılı cinsel birleşme ya da olağan dışı kanama, akıntı, yanma veya ağrı gibi vajinal belirtiler yaşarsanız doktorunuzu görmek için bir randevu alın.

Sebepler

Vajinal atrofiye östrojen üretimindeki azalma neden olmaktadır. Dolaşımda azalan östrojen vajinal dokuları daha ince, daha kuru, daha az elastik ve daha hassas hale getirir.
Östrojen seviyesinde azalma ve vajinal atrofi şu durumlarda oluşabilir:
Menopozdan kaynaklanan vajinal atrofi, sizi menopoza uzanan yıllar (perimenopoz) içinde rahatsız etmeye başlayabilir ya da menopozdan sonraki birkaç sene boyunca bir sorun haline gelmeyebilir. Durum yaygın olmasına rağmen, menopoza giren bütün kadınlarda vajinal atrofi gelişmez. Düzenli cinsel aktivite sağlıklı vajinal dokuların korunmasına yardımcı olur.

Risk Faktörleri

Bazı faktörler vajinal atrofiye etki edebilir. Bunlara aşağıdakiler de dahildir:

Komplikasyonlar

Vajinal atrofide vajinal enfeksiyonların (vajinit) riski artar. Atrofi, vajinadaki asidik ortamda bir değişime neden olur ve sizi bakteri, mantar ya da diğer organizmaların enfeksiyonlarına karşı daha savunmasız hale getirir.
Atrofik vajinal değişiklikler, üriner sorunlara yol açan üriner sistem değişiklikleri (genitoüriner atrofi) ile bağlantılıdır. Daha sık ya da acil idrara çıkma ya da idrar çıkarırken yanma gibi belirtiler yaşayabilirsiniz. Bazı kadınlar daha fazla idrar yolu enfeksiyonu veya inkontinans yaşar. Menopoza girmiş olan kadınlarda stres inkontinans yaygın olmasına rağmen, buna vajinal atrofi neden oluyor gibi görünmüyor. Östrojen eksikliği ve idrar yolu sorunları arasındaki bağlantı belirsizliğini koruyor.

Muayene

Birincil bakım doktorunuz durumunuzu değerlendirmesi için sizi bir uzmana (jinekologa) sevk edebilir.
Doktorunuzun sorabileceği sorular
Doktorunuz yaşadığınız belirtiler hakkında sorular soracak ve hormonal durumunuzu değerlendirecek. Doktorunuz soracağı sorular şunlar olabilir:

Testler

Vajinal atrofi teşhisi şunları içerebilir:

Tedavi

Vajinal atrofinin hafif belirtileri reçetesiz bir kayganlaştırıcı ya da nemlendiriciyle giderilebilir.
Ancak, eğer belirtiler rahatsız ediciyse, topikal (vajinal) ya da oral östrojen, vajinal kuruluk ve kaşıntıyı hafifletmekte ve vajinal elastikiyeti artırmakta etkilidir. Vajinal östrojenin düşük dozlarda etkili olma ve östrojene maruz kalma miktarını toplamda azaltma avantajları vardır. Vajinaya uygulanan östrojen kan dolaşımına yine ulaşabilir, fakat bunun miktarı çok azdır. Vajinal östrojen aynı zamanda belirtilerde daha doğrudan bir rahatlama sağlar.
Östrojen tedavisinden birkaç hafta sonra fark edilebilir iyileşmeler yaşamanız gerekir. Bazı şiddetli atrofi belirtilerinin kaybolması daha uzun sürebilir.
Eğer meme kanseri öykünüz varsa oral östrojen tedavisi genellikle önerilmez, çünkü kanser hücresi büyümesini uyarabilir, özellikle de meme kanseri hormonal olarak duyarlıysa. Düşük doz vajinal östrojenin meme kanseri geçirenler için güvenli olup olmadığı tartışmalıdır. Kanda dolaşan östrojen seviyesindeki küçük bir artışın bile kanserin tekrar etme riskini artırıp artırmadığı bilinmiyor. Bunun yerine, nemlendiriciler ve yağlar gibi hormonal olmayan tedaviler seçebilirsiniz.
Topikal östrojen
Vajinal östrojen tedavisi çeşitli biçimlerde uygulanabilir. Hepsi eşit derecede etkili gibi göründüğü için, hangisinin tercihlerinize en uygun olduğuna doktorunuzla birlikte karar verebilirsiniz.
Oral östrojen tedavisi
Vajinal kuruluk orta seviyede ya da şiddetli sıcak basmaları gibi menopoz belirtilerine bağlıysa, doktorunuz östrojen hapları, bantları veya jeli ya da progestinle birlikte daha yüksek dozlar içeren östrojen halkası önerebilir. Progestin genellikle hap olarak verilir, ama östrojen-progestin kombinasyonu içeren bantlar da mevcuttur. Doktorunuzla hormon tedavisinin bir seçenek olup olmadığını, eğer öyleyse size en uygun tedavinin hangisi olduğunu konuşun.

Yaşam Tarzı

Vajinal kuruluk veya tahriş yaşıyorsanız, aşağıdaki önlemler biraz rahatlama sağlayabilir:

Alternatif Tıp

Menopoza bağlı vajinal kuruluk ve tahrişi tedavi etmek için kullanılan çok çeşitli alternatif ilaçlar vardır, ama çok az sayıda yaklaşım klinik denemelerle desteklenmektedir. Tamamlayıcı ve alternatif tıpa ilgi giderek artıyor ve araştırmacılar vajinal atrofi için kullanılan çeşitli alternatif tedavilerin yararlarını ve risklerini belirlemeye çalışıyor. İşte üzerinde çalışılan bazı yaklaşımlar:

Etiketler: ,